top of page

7.d Magyar természettudományi múzeum

A Múzeum története: Az elsÅ‘ 100 év gyűjteménye:

Széchényi Ferenc másfél évtizedig tudatosan gyarapította könyvtárát, amíg érdemesnek találta arra, hogy 1802-ben a nemzetnek felajánlja, és ezzel megvesse „egy közművelÅ‘dési tudományos központ alapjait”.

Feleségének ásványgyűjteménye alapozta meg a természettudományi részleget, a könyvtárból lassan kialakuló Nemzeti Múzeumban.

A tudományos anyag növekedése a II. világháborúban:

A II. világháború után, a 1940-50-es évek fordulójától újra intenzíven folytak a magyarországi növénytani és állattani kutatások.

A hazai élÅ‘világ megismerése - nem kis részben a múzeum kutatóinak munkájával - óriási lendületet vett az elmúlt évtizedekben.

A múzeum helyzete javulni kezd:

Az Afrika-kiállítás 1956-os leégése után a Nemzeti Múzeum épületében lázas munkával készült új embertani, ásványtani, Å‘slénytani és állattani kiállítások fölött lassan eljárt az idÅ‘, és egyiket a másik után csuktuk be.

Új kiállítóhelyre volt szükségünk és az utóbbi évtizedekben kinÅ‘ttük a rendelkezésre álló raktárakat is.

 

Tengeri Å‘slények kora Magyarországon

 

A triász idÅ‘szakban, a leggyakoribb élÅ‘lények a csigák és kagylók voltak, késÅ‘bb alakultak ki az úgynevezett „álteknÅ‘sök”, melyek a mai teknÅ‘sökhöz hasonlóan mozogtak viszont nem volt bennük más közös tulajdonság. EzekbÅ‘l alakultak ki a „zsiráfnyakú” hüllÅ‘k, amiknek a nyaka elérhette a 11 métert is és hosszabb volt, mint az állat teste és farka együtt. Ezek mellet 300 millió éven keresztül éltek az ammoniteszek, amik a fejlábúak osztályába tartoztak és apró polipszerű élÅ‘lények voltak csigaházzal.

 

Az Å‘skor világa

 

A jégkorszak

 

2,6 millió évvel ezelÅ‘tt megváltozott a Kárpát-medence környezete, élÅ‘világa. A sorozatos klímaváltozások jelentÅ‘sen befolyásolták a növény-és állatvilág fejlÅ‘dését. Az élÅ‘világ sokféleségének átalakulását az ember megjelenése is befolyásolta. 

 

A neandervölgyi ember

 

Testfelépítésében a hideg éghajlathoz alkalmazkodott. Alacsony és zömök volt, teste izmos, törzse vaskos és hordószerű, orra széles, tágas az orrürege. A férfiak életük nagy részét vadászattal töltötték, a nÅ‘k gyűjtögettek. A vadászat veszélyes foglalkozás volt mert sok belsÅ‘séges, csont sérülést szenvedtek, amibe bele is hallhattak, többek között mamutra is vadásztak. 

 

Homo sapiens 

 

Testfelépítését tekintve, a neandervölgyi ember erÅ‘sebb volt a mai embernél, eszközei viszont fejletlenebbek voltak. A felfedezett barlangrajzok is a mai ember alkotási, bÅ‘re világosabb, orra kisebb keskenyebb volt. 

 

A neandervölgyi ember és a mai ember kapcsolata

 

Nincs nyoma annak, hogy a két emberi faj ellenségek lettek volna, versenytársak viszont lehettek mivel ugyan azokra az állatokra is vadásztak és azonos természeti erÅ‘forrásokat kerestek. A versengésben a mai ember gyÅ‘zedelmeskedett. A neandervölgyi ember 25.000 évvel ezelÅ‘tt halt ki.

 
Az Å‘skor barlangi üledékei

 

Környezete zárt, védett, a geológusok számára is vonzó célpontokat rejt. Ezekben fennmaradt csont-maradványokból meg lehet állapítani az egykori éghajlatot, a cseppkÅ‘képzÅ‘dményekbÅ‘l pedig hÅ‘mérsékleti és csapadék viszony változásáról nyerhetÅ‘k információk.

 

Mai állat és növényfajok

 

Madárfajok:

• A gerincesek közül a 2. legnagyobb csoport

• Ma közel 10.000 fajuk ismert

• A legnagyobb madárfaj a strucc és a legkisebb a méhkoribli

• A madarak rendkívűl jól alkalmazkodnak a különbözÅ‘ életfeltételekhez

• Számos madárfaj kipusztult és nagyon sok veszélyesztetett, mivel természetes élÅ‘helyeik beszűkűlnek vagy eltűnnek

 

Mohák:

• Nincs szállítószövetük

• A vizet teljestestfelületükön  veszik fel

• Korábban egységes törzsnek tekintették, de elemzések kimutatták, hogy önálló törzset alkotnak

 

Zuzmók:

• Teleptestűek, szinbózisban állnak egymással 

• 13.500 fajuk ismert

• A trópusoktól a tundrákig mindenhol találkozhatunk velük

 

ZárvatermÅ‘k:

• 200.060 fajuk ismert

• 1-2 termÅ‘levélen helyezkednek el a magok, zárttérben úgy nevezett magházban

 

Nyitvatermők:

• A magok szabadon nyitott termÅ‘levelekben fejlÅ‘dnek

• 1000 faját ismerjük

• 4 törzsbe sorolják Å‘ket

• Nagy szerepet alkottak a föld növényzetének kialakulásában

 

Puhatestűek:

• 2oo.ooo fajuk ismert 

• ¾-ük tengerben él

• A legnagyobb fajgazdagság a korallzátonyokra jellemzÅ‘

   

FÅ‘emlÅ‘sök:

• Legközelebbi rokonaink a fÅ‘emlÅ‘sök

• MeglepÅ‘en változatos  csoportot alkotnak az egészen kicsi példányoktól a hatalmas gorillákig

• Mostanáig, mint egy 400 ismer faj lett veszélyeztetett




 

Ásványok

 

Hegyikristály:

Az egyik legerÅ‘sebb és legfontosabb ásványunk. A 12 mesterkristály egyike. Más néven kristallos, ami görögül jeget jelent. Általában hatszög alakban jelenik meg. FÅ‘ként ékszereket készítenek belÅ‘le.

Rózsakvarc:

Vastag, kristályos tömbökben fordul elÅ‘ viszonylag ritkán, fÅ‘leg Brazíliában, az Egyesült Államokban és Dél-Afrikában. Ékszerek készítésére és táskák díszítésére használják fel. Színe erÅ‘s fénynek kitéve megfakulhat.

Pirit:

A pirit másnéven bolondok aranya leggyakrabban kocka alakban fordul elÅ‘. Általában Spanyolországban, az Egyesült Államokban, Colorado és Arizona szövetségi államok területén fordul elÅ‘.

Ametiszt:

Az ametiszt lilás színű, üregek falán háromszög alakban kristályosodó ásvány. FÅ‘bb lelÅ‘helyei Brazília, Szibéria, Mexikó és Kanada. A régi hagyományok szerint amulettként hordták, mert úgy tartották, hogy megvédi Å‘ket a részegségtÅ‘l. Manapság ékszerként használják és legtöbbször sokszög alakúra csiszolják.

Obszidián:

Az obszidián vulkáni üvegként is ismert. Kiömlési kÅ‘zet ami a forró láva hirtelen lehűlésekor és megszilárdulásakor képzÅ‘dik. Már az Å‘skÅ‘korszaktól kezdve különbözÅ‘ használati eszközök (kések, nyilak) készítésére használták. Dél-Amerikában az indiánok védelmezÅ‘ talizmánként használták.

Lazurit:

Dolomitokban képzÅ‘dik vulkáni körülmények között. Leggyakrabban Afganisztánban, Oroszországban, Iránban és Kínában fordul elÅ‘. Régen az Å‘rleményébÅ‘l sötét kék festéket csináltak, amit a templomok és elÅ‘kelÅ‘ épületek díszítésére használtak. Ma ékszereket csinálnak belÅ‘le, fÅ‘ként gyűrűket.


 

ÉlÅ‘világunk ma

 

Hazánkban számos állat és növényfaj él. A Természettudományi Múzeum ezeket mutatja be nekünk. Rengeteg vízi élÅ‘lényt is megismerhetünk itt.

Életünk alapja a víz. Szervezetünk 70-90 %-át ez teszi ki. EbbÅ‘l kifolyólag az állatok többsége is víz közelben él. A leggyakoribb élÅ‘lény a moha. Ezek közül is a vastagerű moha a legelterjedtebb. Hajtásai szabályosan, fésűsen rendezÅ‘dnek. Vastag erei segítik az erÅ‘s sodrású vízzel szembeni ellenállásban. A másik jellemzÅ‘ mohafaj a forrásmoha. ErÅ‘s gyökérzetű képzÅ‘dményeivel tapad rá a sziklákra, fagyökerekre. Az akár 20-30 cm hosszú hajtásai a víz sordásának irányában lebegnek a vízen. Ahogy a tavak fokozatosan feltöltÅ‘dnek, a bennük lévÅ‘ víznek megnÅ‘ a tápanyag tartalma, és dúsabb lesz a növényzete.


 

Rovarok

A Magyar Természettudományi Múzeumban sok rovart láttunk: Darazsakat, (Nyeles gömböcdarázs, Gyakori lopódarázs, Német darázs), bogarakat (Kis hÅ‘scincér, Nagy álcímerespoloska, Mannakabóca), lepkéket (Nagy fehérsávoslepke, Csíkos medvelepke, Magyar boglárka), pókokat (Darázspók, Barna kövipók). Az alábbi felsorolt rovarokról részletesebben is írtunk.

  • Szűcsbogár

  • Gyapjúbogár

 

Mindkét bogárfaj lárvái gyapjúból készült textíliák, szÅ‘nyegek, szÅ‘rmék károsítói, a ki nem takarított szobákban összegyűlt „pormacskákban” is megtelepednek.

 

  • Aszalványmoly

 

Lárvája az élelmiszert nem csupán elfogyasztja, hanem sűrű fonalaival csomósan össze is szövi.

 

  • Nagy lisztbogár

  • Fogasnyakú gabonabogár

Gabonával, liszttel és más élelmiszerekkel táplálkozik. A Földön mindenfelé széthordták az emberek. Az ép gabonaszemeket nem képes megkezdeni, így más kártevÅ‘k tevékenysége után fér csak a szemek belsejéhez.

  • Erdei vöröshangya

 

Az erdei vöröshangyák nagy, kúp alakú fészkeit erdÅ‘széleken, tisztásokon, fenyvesekben találhatjuk meg. Ezek a fészkek a földfelszíntÅ‘l egy-két méternyire is kiemelkedhetnek, lefelé akár 5 méter mélységig hatolnak. Az erdei vöröshangya mindenevÅ‘, de nagyon sok rovart is fogyaszt. Táplálékának kétharmada erdészeti kártevÅ‘. Egy közepes méretű kolónia naponta 100 000 rovart fogyaszt. Mivel tetemes mennyiségű rovarkártevÅ‘t pusztítanak el, a természet védelmében nagy segítségünkre lehetnek.

 

  • Nyeles gömböcdarázs

Utódai számára vékonyfalú, elkeskenyedÅ‘ nyakú, korsó alakú sárfészket épít vízzel felpuhított kis sárgolyókból. A fészek egyetlen üregbÅ‘l áll, ennek falára belülrÅ‘l egyetlen petét ragaszt. Utána 8-10 kis hernyót halmoz fel a fészekben, amellyel a kikelÅ‘ darázslárva táplálkozik. Végül betapasztja a fészke bejáratát.

 

A rovarok felettébb hasznosak lehetnek, hiszen nagy részük nem kártevÅ‘, és segítik a szerves anyagok lebontását, továbbá nélkülük nem lenne teljes a tápláléklánc sem. Viszont kártékonyak is lehetnek, mivel vannak köztük kártevÅ‘k is, és sok veszélyes vírust Å‘k terjesztenek.


 

Ez a múzeumlátogatás számunkra hasznos tapasztalat volt. Megismerhettük Magyarország rendkívül gazdag állat, növény és ásványvilágát. Érdekes volt olyan dolgokat látni, amikkel a hétköznapokban nem találkozhatunk, és a letűnt korokról többet megtudni. Az állandó kiállítás keretein belül megtekinthettünk Å‘skori ezközöket, állatokat és embereket életnagyságban, továbbá érdekes volt látni az evolúció folyamatát.

bottom of page